Організаційна структура.

Вибір оптимальної організаційної структури для вашої компанії, підрозділу або команди дуже подібний до вибору нового автомобіля.

На самому базовому рівні ви завжди шукаєте щось гідне дороги – щось, що може доставити вас (і ваших пасажирів) з точки А до точки Б без перешкод. Але, крім того, є багато варіантів для розгляду. Автоматичний чи ручний? Повний привід чи два? Вбудований GPS? Шкіряний салон? Конденсатор потоку?

У світі організаційних структур варіанти, які ви повинні вибрати, включають такі речі, як ланцюжок команд (довга чи коротка?), Діапазон управління (широка чи вузька?) І централізація (централізоване чи децентралізоване прийняття рішень?), просто назвати кілька.

Який сенс у організаційній структурі? Вам як керівнику бізнесу потрібний? Як я вже сказав, структури org допомагають вам визначити як мінімум три ключові елементи того, як буде працювати ваш бізнес.

У міру того, як ваша компанія стає більшою, організаційна структура також може бути корисною для нових співробітників, які дізнаються, хто керує якими процесами у вашій компанії.

Потім, якщо вам потрібно повернути або змінити керівництво, ви можете візуалізувати, як працюватимуть робочі потоки, скоригувавши діаграми організаційної структури.

Простіше кажучи, ця діаграма схожа на карту, яка просто пояснює, як працює ваша компанія та як організовані її ролі.

Ось що кожен із цих елементів означає для організації:

Ланцюжок командування. Організаційна структура

Ваш ланцюжок команд це те, як завдання делегуються, а робота затверджується. Структура організації дозволяє вам визначити, скільки «сходів» повинен мати конкретний відділ або бізнес-лінія. Іншими словами, хто каже, кому що робити? І як питання, запити та пропозиції передаються вгору та вниз цими сходами?

Діапазон контролю

Ваш діапазон контролю може представляти дві речі: хто перебуває у віданні менеджера, ну, загалом, управління ... і які завдання перебувають у віданні відділу.

Централізація. Організаційна структура

Централізація описує, де рішення зрештою приймаються. Після того, як ви встановили свій ланцюжок командування, вам потрібно буде подумати, які люди та відділи мають право голосу у кожному рішенні. Бізнес може прагнути до централізованого, де остаточні рішення приймаються лише одним або двома суб'єктами; або децентралізований, коли остаточні рішення приймаються у команді чи відділі, відповідальному за виконання цього рішення.

Можливо, вам не потрібна структура організації відразу, але чим більше продуктів ви розробляєте та кого наймаєте, тим складніше керуватиме вашою компанією без цієї важливої схеми.

У статті ми розглянемо, як можна об'єднати ці компоненти на формування різних типів організаційних структур. Ми також виділимо переваги та недоліки різних типів структур, щоб ви могли оцінити, який варіант є найкращим для вашої компанії, підрозділу чи команди. Давайте поринемо в.

Механістичні та органічні організаційні структури

Організаційні структури потрапляють у спектр, з «механістичним» на одному кінці та
"органічним" на іншому.

Подивіться на діаграму нижче. Як ви, ймовірно, зможете сказати, механістична структура є традиційним низхідним підходом до організаційної структури, тоді як органічна структура є більш гнучкий і гнучкий підхід.

Організаційна структура 1

Ось розбивка обох кінців структурного спектру, їх переваги та недоліки, та які типи підприємств підходять для них.

Механістична структура

Механістичні структури, також звані бюрократичні структури, відомі тим, що мають вузькі межі контролю, а також високу централізацію, спеціалізацію та формалізацію. Вони також досить жорсткі в тому, що певні відділи розроблені і дозволено робити для компанії.

Ця організаційна структура є набагато формальнішою, ніж органічна структура, що використовує конкретні стандарти та практики для управління кожним рішенням, що приймається бізнесом. І хоча ця модель робить співробітників більш відповідальними за свою роботу, вона може стати на заваді для творчості та гнучкості, які необхідні організації, щоб не відставати від випадкових змін на своєму ринку.

Читайте також:  Бланки із компліментами. Поліграфія для розвитку бізнесу.

Як би жахливо і негнучки звучало механістичне пристрій, у цій моделі завжди зрозумілий ланцюжок команд, довгий або короткий. У міру зростання компанії їй необхідно переконатись, що всі (і кожна команда) знають, що від них очікується. Команди, які співпрацюють з іншими командами в міру необхідності, можуть допомогти розпочати бізнес з нуля на ранніх стадіях, але для підтримки цього зростання – з урахуванням більшої кількості людей та проектів, які необхідно відслідковувати – зрештою буде потрібна певна політика. Іншими словами, тримайте механістичну структуру у своїй задній кишені... ніколи не знаєш, коли вона знадобиться.

органічна структура. Організаційна структура

Органічні структури (також відомі як «плоські» структури) відомі широким діапазоном контролю, децентралізації, низької спеціалізації та слабкої відокремленості. Що все це означає? Ця модель може мати кілька команд, які відповідають одній людині і виконують проекти в залежності від їх важливості і того, на що здатна команда, а не те, для чого вона призначена.

Як ви, мабуть, можете сказати, ця організаційна структура набагато менш формальна, ніж механістична, і потребує трохи спеціального підходу до потреб бізнесу. Іноді це може зробити ланцюжок команд, довгий або короткий, важкий для розшифровки. І в результаті лідери можуть швидше дати зелене світло деяким проектам, але можуть спричинити плутанину у розподілі праці проекту.

Тим не менш, гнучкість, яку забезпечує органічна структура, може бути надзвичайно корисна для бізнесу, який орієнтується на галузь, що швидко розвивається, або просто намагається стабілізуватися після важкого кварталу. Це також дає можливість співробітникам пробувати нові речі та розвиватися як професіонали, що робить робочу силу організації сильнішою у довгостроковій перспективі. Нижня лінія? Стартапи часто ідеально підходять для органічної структури, оскільки вони намагаються отримати впізнаваність бренду і відірватися від землі.

Тепер давайте розкриємо більш конкретні типи організаційних структур, більшість з яких належать до більш традиційної. механістичноїстороні спектру.

1. Функціональна організаційна структура

Один із найпоширеніших типів організаційних структур, функціональна структура поділяє організацію на основі загальних посадових функцій.

Наприклад, організація з функціональною структурою організації об'єднуватиме всіх маркетологів в одному відділі, об'єднуватиме всіх продавців в окремий відділ і групуватиме всіх співробітників служби підтримки в третьому відділі.

Синя діаграма функціональної організаційної структури

Синя діаграма функціональної організаційної структури

Функціональна структура забезпечує високий рівень спеціалізації для співробітників і легко масштабується у разі зростання організації. Крім того, ця структура носить механістичний характер - що потенційно може завадити зростанню співробітників - приміщення співробітників у відділи, засновані на навичках, може все ж таки дозволити їм заглибитися в сферу своєї діяльності і з'ясувати, у чому вони хороші.

Недоліки

Функціональна структура також може створювати бар'єри між різними функціями – і вона може бути неефективною, якщо організація має безліч різних продуктів або цільових ринків. Бар'єри, що створюються між департаментами, також можуть обмежувати знання людей та зв'язки з іншими департаментами, особливо залежать від успіху інших департаментів.

2. Продуктова структура підрозділу. Організаційна структура

Організаційна структура підрозділу складається з кількох дрібніших функціональних структур (т. е. кожен підрозділ у структурі підрозділу може мати свою власну маркетингову команду, свою власну групу продажу тощо. буд.). І тут – заснована на продукті структура підрозділи – кожен підрозділ у створенні присвячено певної продуктової лінійці.

Зелена схема продуктової організаційної структури підрозділу Організаційна структура

Зелена схема продуктової організаційної структури підрозділу Організаційна структура

Цей тип структури ідеально підходить для організацій з кількома продуктами і допоможе скоротити цикли розробки продукту. Це дозволяє малим підприємствам швидко виходити ринку з новими пропозиціями.

Недоліки

Масштабування в рамках структури підрозділу на основі продуктів може виявитися складним, і організація може отримати ресурси, що дублюються, оскільки різні підрозділи прагнуть розробити нові пропозиції.

3. Ринкова дивізійна структура. Організаційна структура

Іншим різновидом організаційної структури підрозділу є ринкова структура, у якій підрозділи організації базуються на ринках, галузях чи типах клієнтів.

Читайте також:  Помилки продажів. 7 поширених і як їх уникнути

Рожева діаграма організаційної структури на основі ринку

Ринкова структура ідеально підходить для організації, яка має продукти або послуги, які є унікальними для конкретних сегментів ринку, і особливо ефективна, якщо ця організація має передові знання у цих сегментах. Ця організаційна структура також постійно інформує бізнес про зміни попиту у різних сегментах аудиторії.

Недоліки

Занадто велика автономія у кожній ринковій команді може призвести до того, що підрозділи розробляють системи, несумісні одна з одною. Відділи можуть також випадково дублювати дії, які виконуються іншими відділами.

4. Географічна структура. Організаційна структура

Географічна організаційна структура встановлює свої підрозділи з урахуванням – як ви вже здогадалися – географії. Більш конкретно, підрозділи географічної структури можуть містити території, регіони чи райони.

Жовта діаграма географічної дивізійної організаційної структури

Жовта діаграма географічної дивізійної організаційної структури

Цей тип структури найкраще підходить для організацій, які повинні бути поруч із джерелами поставок та/або клієнтами (наприклад, для доставки або підтримки на місці). Він також об'єднує багато форм бізнес-експертизи, дозволяючи кожному географічному відділу приймати рішення з різних точок зору.

Недоліки

Основний недолік географічної організаційної структури: прийняття рішень може бути легко децентралізованим, оскільки географічні підрозділи (які можуть знаходитися в сотнях, якщо не в тисячах миль від штаб-квартири корпорації) часто мають значну автономію. А якщо у вас більше одного відділу маркетингу – по одному для кожного регіону – ви ризикуєте створити кампанії, які конкурують (і послаблюють) інші підрозділи ваших цифрових каналів. Організаційна структура

5. Процесно-орієнтована структура

Організаційні структури, засновані на процесах, спроектовані навколо наскрізного потоку різних процесів, таких як «Дослідження та розробки», «Придбання клієнтів» та «Виконання замовлень». На відміну від суворо функціональної структури, заснована на процесах структура враховує як дії, виконувані співробітниками, а й те, як ці різні дії взаємодіють друг з одним.

Щоб повністю зрозуміти діаграму нижче, вам потрібно подивитися на неї зліва направо: процес залучення клієнтів не може початися, доки у вас не з'явиться повністю розроблений продукт для продажу. Так само процес виконання замовлення неспроможна розпочатися до того часу, поки клієнти нічого очікувати придбано і виконано замовлення на продукцію.

Помаранчева діаграма організаційної структури на основі процесів

Помаранчева діаграма організаційної структури на основі процесів

Організаційна структура, заснована на процесах, ідеально підходить для підвищення швидкості та ефективності бізнесу та найкраще підходить для тих, хто працює в швидко мінливих галузях, оскільки вона легко адаптується.

Недоліки

Подібно до кількох інших структур у цьому списку, заснована на процесах структура може встановлювати бар'єри між різними групами процесів. Це призводить до проблем у спілкуванні та передачі роботи іншим командам та співробітникам. Організаційна структура

6. Матрична структура

На відміну від інших структур, які ми розглядали досі, матрична організаційна структура не слідує традиційній ієрархічній моделі. Натомість усі співробітники (представлені зеленими квадратами) мають подвійні відносини звітності. Як правило, існує функціональна лінія звітності (показана синім кольором), а також лінія звітності продукту (показана жовтим кольором).

При погляді на організаційну діаграму матричної структури суцільні лінії представляють сильні відносини прямої звітності, тоді як пунктирні лінії вказують на те, що зв'язок є вторинним або не таким сильним. У прикладі нижче ясно, що функціональна звітність має пріоритет над звітами по продуктам.

Тил диаграмма матричной Организационная структура

Тил діаграма матричної організаційної структури

Основна привабливість матричної структури полягає в тому, що вона може забезпечити як гнучкість, так і більш збалансований процес прийняття рішень (оскільки замість одного ланцюжка є два ланцюжки командування). Наявність одного проекту, який контролюється більш ніж однією бізнес-лінією, також створює можливості для цих бізнес-ліній для спільного використання ресурсів та більш відкритого спілкування один з одним – речі, які вони не могли б робити регулярно.

Недоліки

Чи основна помилка матриці організаційної структури? Складність. Чим більше верств схвалення повинні пройти співробітники, тим більше вони можуть заплутатися в тому, кому вони повинні відповідати. Ця плутанина може зрештою спричинити розчарування з приводу того, хто має владу над якими рішеннями та продуктами – і хто відповідає за ці рішення, коли щось іде не так.

Читайте також:  Нарахований дохід - визначення, принципи та приклади

7. Кругова структура. Організаційна структура

Хоча це може здатися різко відмінним від інших організаційних структур, виділених у цьому розділі, кругова структура, як і раніше, спирається на ієрархію: співробітники вищого рівня займають внутрішні кільця кола, а співробітники нижчого рівня займають зовнішні кільця.

Тим не менш, лідери або керівники в круговій організації не розглядаються як ті, що сидять на вершині організації, що посилають директиви з ланцюжка командування. Натомість вони перебувають у центрі організації, поширюючи своє бачення зовні.

Разноцветная схема круговой Организационная структура

Різнокольорова схема кругової організаційної структури

З ідеологічної точки зору кругова структура призначена для сприяння комунікації та вільного обміну інформацією між різними частинами організації. У той час, як традиційна структура показує, що різні відділи або підрозділи займають окремі, напівавтономні гілки, кругова структура зображує всі підрозділи як частину одного цілого.

Недоліки

З практичної точки зору кругова структура може збивати з пантелику, особливо для нових співробітників. На відміну від традиційнішої структури, кругова структура може утруднити співробітникам з'ясування того, кому вони звітують і як вони повинні вписуватися в організацію.

8. Плоска структура. Організаційна структура

У той час як більш традиційна організаційна структура може більше бути схожою на піраміду – з кількома рівнями керівників, менеджерів та директорів між співробітниками та керівництвом, плоска структура обмежує рівні управління, тому всі співробітники знаходяться лише за кілька кроків від керівництва. Це також може не завжди набувати форми або піраміди, або будь-якої форми в цьому відношенні. Як ми згадували раніше, це також форма «Органічної структури», яку ми зазначили вище.

Організаційна структура 1

Ця структура, ймовірно, є однією з найдокладніших. Також вважається, що співробітники можуть бути більш продуктивними в середовищі, де менше ієрархічного навантаження. Ця структура може також змусити співробітників відчувати, що менеджери, яких вони мають, більше схожі на рівних або членів команди, ніж на лякаючих начальників.

Недоліки

Якщо є час, коли команди в плоскій організації не згодні з чимось, наприклад, з проектом, може бути складно привести себе до ладу і повернутись у потрібне русло без виконавчих рішень від лідера чи менеджера. Через те, як складний дизайн структури, може бути складно визначити, до якого керівника слід звернутися співробітнику, якщо йому потрібно щось схвалити або прийняти виконавче рішення. Тому, якщо ви вирішите мати плоску організацію, у вас має бути чітко позначений рівень управління або шлях, на який роботодавці можуть посилатися, коли вони стикаються з цими сценаріями.

9. Структура мережі

Структура мережі часто створюється, коли одна компанія працює з іншою, щоб спільно використовувати ресурси, або якщо ваша компанія має кілька місць з різними функціями та керівництвом. Ви також можете використовувати цю структуру для пояснення робочих процесів вашої компанії, якщо більша частина вашого персоналу або послуг передається на аутсорсинг фрілансерів або інших компаній.

Структура виглядає майже так, як структура підрозділу, показана вище. Однак замість офісів він може перераховувати послуги сторонніх організацій або супутникові розташування поза офісом.

Якщо ваша компанія не робить все під одним дахом, це чудовий спосіб показати співробітникам або зацікавленим сторонам, як працює аутсорсинг сторонніх процесів. Наприклад, якщо співробітнику потрібна допомога веб-розробника для ведення блогового проекту, а веб-розробники компанії залучаються сторонніми організаціями, вони можуть подивитись цей тип діаграм і дізнатися, до якого офісу або з яким працівником звертатися за межами свого робочого місця. Організаційна структура

Недоліки

Форма діаграми може змінюватись в залежності від кількості компаній або місць розташування, з якими ви працюєте. Якщо це не буде простим і зрозумілим, може бути багато плутанини, якщо кілька офісів чи фрілансерів роблять подібні речі. Якщо ви виконуєте аутсорсинг або маєте кілька офісів, переконайтеся, що у вашій організаційній діаграмі чітко зазначено, де знаходиться кожна конкретна роль та функція роботи, щоб хтось міг легко зрозуміти основні процеси вашої компанії.

Ваш помічник у бізнесі рекламно-поліграфічна компанія “AZBOOKA