Консалтингова компанія. Вибір консалтингової компанії – непросте завдання, особливо для фірм, які раніше з нею не працювали. Практично кожне консалтингове агентство заявляє про наявність значного досвіду та великих знань щодо послуг, що надаються. Багато з них мають великі портфоліо з десятками реалізованих проектів та відмінними відгуками. Отже, як ви оцінюєте, яка консалтингова фірма працюватиме найкраще і допоможе вам досягти ваших бізнес-цілей?

У цій статті ми представляємо ключові аспекти, які слід враховувати під час виборів консультанта. Ми приймаємо думку клієнта консалтингової фірми та обговорюємо практичні поради, які можуть бути використані як невеликими компаніями, так і великими організаціями. Вони стануть у пригоді при виборі партнера для окремого проекту, а також коли ви вирішите розпочати довгострокові ділові відносини.

 

Який профіль консалтингової компанії?

Найважливішим критерієм вибору консалтингової компанії є їхня здатність задовольнити конкретну потребу. Пошук консультанта повинен тому завжди починається з визначення на конкретні цілі , Що фірма повинна буде зустрітися. Тільки коли у вас є ці знання, ви можете почати перевіряти пропозиції - перевіряти, чи достатньо здатна фірма для досягнення цих цілей, тобто вона має правильний профіль. Консалтингова компанія

Є багато різних консалтингових фірм. Кожен із них має різні компетенції та спеціалізується у різних сферах бізнесу. Ось кілька прикладів:

 • компанії з найширшим спектром компетенцій , які часто походять з сегмента фінансового консалтингу та поступово розширюють свою діяльність (наприклад, PwC),
 • компанії, що займаються управлінським консалтингом (наприклад, Bain & Company),
 • компанії, що консультують в основному в галузі ринків та продуктів (наприклад, PMR),
 • компанії, що спеціалізуються в одній галузі наприклад, технічний консалтинг або екологічний консалтинг.

І хоча початкова реакція часто полягає у виборі агентства з вузькою спеціалізацією, варто на мить зупинитися та розглянути інші варіанти. Радник із нішевої області не завжди може бути відповідним партнером.

Якщо бізнес-проблема ширша і вимагає знання різних галузей та ринків, здатність вирішувати тему з різних точок зору так само важлива, як і досвід у цій галузі. Це не менш важливо, розглядаючи питання про довгострокове партнерство. Тоді вам знадобиться консультант, який має досвід у багатьох областях і здатний надати необхідну підтримку у разі потреби.

 

Які послуги? Консалтингова компанія

Визначення цілей проекту також є корисним при прийнятті рішення про те, чи пропонує консалтингова компанія спектр послуг, що відповідають потребам клієнта. Варто витратити деякий час, щоб дізнатися про їх пропозицію та подивитися, чи можуть консультанти надати всебічну підтримку чи допомогти лише на певних етапах проекту.

Звичайно, ви можете вибрати агентство, яке не має всіх необхідних навичок. Але ви повинні знати, що це може призвести до однієї із двох ситуацій:

 • консалтингове агентство доручить частину роботи іншій особі, що в певному сенсі може призвести до обмеження або втрати контролю за цією частиною проекту,
 • клієнту доведеться шукати інших консультантів для виконання етапів проекту, що залишилися - це передбачає додаткову роботу, таку як пошук нового партнера і ознайомлення його зі стратегічними планами вашої компанії.
Читайте також:  Ієрархія потреб Маслоу

приклад

Якщо клієнт зацікавлений у виході новий ринок, може скористатися пропозицією кількох типів консультантів. Деякі допоможуть їм у більш загальних питаннях, а деякі – у спеціалізованих. Консалтингова компанія

Консультаційна компанія, яка пропонує аналіз ринку та консультації в процесі виходу на новий ринок, буде гарним вибором – ще краще, якщо агентство має досвід у галузі дослідження ринку (аналіз поведінки та переваг споживачів, вивчення бренду, аналіз конкурентів, концепція та тестування продукту тощо) д.). Цей широкий спектр послуг гарантує, що проект розглядатиметься як єдине ціле без необхідності залучення додаткових організацій. Навпаки, компанії, які не мають дослідницьких центрів, передадуть частину проекту субпідрядникам на аутсорсинг.

Коли запланований вихід на новий ринок також включає придбання іншої компанії, будуть потрібні додаткові можливості. Вам знадобиться консалтингова компанія, яка пропонує не лише дослідження та аналіз цільового ринку, але й допомогу у розробці стратегій виходу на ринок та проведенні поглинань (закупівельні компанії). В результаті клієнт, який вирішив придбати підприємство, що працює на даному ринку, працює з одним і тим самим партнером протягом усього проекту. Консалтингова фірма не тільки підготує клієнта до виходу на ринок, але й проведе його через весь процес і підтримає на ранніх етапах роботи на новому ринку (наприклад, вказівка сторін, що становлять інтерес, та проведення переговорів). Консалтингова компанія

 

На яких ринках працює консультант? Консалтингова компанія

Одним із найважливіших критеріїв відбору консультантів (крім ціни на послуги) зазвичай є досвід роботи у галузі. І це правильно, адже від цього залежить ефективність проекту.

Перший аспект, який ви повинні перевірити, – це знання та кількість завершених проектів у даній галузі (наприклад, харчова, фармацевтична, будівельна, ІКТ, роздрібна торгівля). Рекомендуємо дізнатися кілька подробиць:

 • які типи проектів виконувала компанія у тій чи іншій галузі,
 • коли вони проводились,
 • чому замовник вибрав саме цей обсяг проекту,
 • чому клієнт вирішив співпрацювати саме з цією агенцією,
 • був клієнт задоволений роботою фірми,
 • Клієнт повернувся з іншими проектами.

Ще один важливий аспект – зрозуміти досвід компанії у наступних сегментах: B2B (бізнес-бізнес) та B2C (бізнес-споживач). Кожен із цих сегментів регулюється зовсім різними правилами. Якщо предметом консалтингового проекту є продукт чи послуга, адресована як бізнес-клієнту, і окремому клієнту, досвід роботи у обох сегментах має вирішальне значення.

 

У яких країнах працює фірма? Яка у них бізнес-модель на міжнародних ринках?

Ухвалюючи рішення про проект у конкретній країні (або країнах), варто перевірити, як консалтингова фірма працює в цих країнах. Ось дві основні моделі:

 • У фірми є офіс у цій країні. Їхні проекти реалізують консультанти, які працюють у місцевому офісі. Консалтингова компанія
 • Фірма не має офісу у конкретній країні, але веде активну діяльність у регіоні. У цій ситуації він може використовувати один із двох підходів: він може або делегувати консультантів, які мають досвід роботи на певному ринку (іноді розмовляють місцевою мовою), або залучати партнерів або субпідрядників для ведення проекту. В обох випадках варто перевірити, який досвід мають консультанти на тому чи іншому ринку. А у випадку фірми, яка працює з партнером, ви також повинні подивитися, які проекти вони спільно реалізували і якою була якість цих проектів.
Читайте також:  Помилки під час друку листівок.

Вибір буде ще складнішим, якщо одна компанія виконуватиме різні проекти у різних географічних точках. Тоді вирішальним чинником має бути досвід у конкретній сфері бізнесу та/або у конкретній категорії продуктів, а не досвід роботи у конкретній країні. Це не означає, що ми не повинні бути впевнені, що консалтингова фірма здатна виконувати міжнародні проекти, а якщо так, то в яких країнах.

Коли проект планується реалізувати одночасно у кількох країнах, виникає інше питання. Чи має фірма досвід координації одночасної роботи в багатьох країнах, іноді на різних континентах, у різних часових поясах і в різних культурах? Іноді проект може мати невтішний результат (чи навіть повністю провалитися) через нездатність керувати складними багатонаціональними проектами.

 

Як консалтингова компанія спілкується із клієнтом?

Для клієнта може бути важливим те, як консалтингова компанія управляє проектом. Важливим чинником і те, як фірма розподіляє обов'язки. І крім того, як він поділяє зони відповідальності між окремими членами проектної команди. Це особливо важливо, коли проект складається з різних компетенцій, ринку чи тематичних галузей.

Головний чинник тут – спілкування із клієнтом. Він має бути організований таким чином, щоб надати клієнту повну інформацію про проект, а також максимально коротким чином. Якщо над проектом працюють кілька осіб (часто фахівці у певній галузі, які відповідають лише за невелику частину проекту) і немає єдиного координатора, це не зручне рішення для клієнта.

Якщо є керівник проекту, то навіть якщо він не має компетенцій експерта, який працює над проектами, це великий плюс для клієнта. Менеджер проекту контролюватиме команду та її роботу, збиратиме інформацію про кожен аспект проекту, повідомлятиме клієнта та інформуватиме його про будь-які потенційні ризики. Таким чином, менеджер проекту може дати зворотний зв'язок із клієнтом на кожному етапі проекту та надати інформацію про будь-які проблеми, які можуть виникнути. Консалтингова компанія

Наявність єдиної контактної особи зручніша для клієнта також тоді, коли йому потрібно зробити критичний коментар або висловити невдоволення частиною чи усією роботою. У такій ситуації єдина людина, якій адресована критика – це керівник проекту. Клієнту не потрібно турбуватися про перерозподіл відповідальності за виявлену проблему на стороні фірми, тому що проблема вирішуватиметься всередині компанії менеджером продукту.

 

На кого працювала консалтингова компанія?

Ще один елемент, який ви повинні перевірити перед встановленням відносин із фірмою, – це їхній клієнтський портфель. Це може дозволити вам зробити певні висновки про профіль та діяльність компанії. Однак, щоб бути в них впевненим, потрібно підтвердити сформульовані припущення щодо подальшої перевірки потенційного партнера.

Читайте також:  Ефективність витрат - значення, компоненти, аналіз та етапи

Ось кілька прикладів:

 • якщо фірма працює з великими міжнародними гравцями, можна припустити, що вона реалізувала комплексні багатонаціональні проекти,
 • якщо портфель складається в основному з місцевих компаній, це може означати, що компанія не орієнтована виключно на великі проекти, але також може виконувати дрібніші проекти для дрібніших клієнтів,
 • якщо портфель складається лише з компаній, що працюють у кількох галузях, можна припустити галузеву спеціалізацію,
 • якщо клієнти фірми належать до різних галузей, можливо компанія має функціональну спеціалізацію (наприклад, аналіз ринку, тестування та впровадження продуктів, фінансування). Консалтингова компанія

 

Які посилання є у компанії?

Посилання – дуже корисне, але джерело знань про компанію та її досягнення, що часто не береться до уваги. Хороша практика – переглянути відгуки компанії, яку ви розглядаєте. Але цього замало, щоб точно оцінити майбутнього ділового партнера.

Тому варто попросити консультанта про можливість поговорити з одним-двома клієнтами для отримання додаткових знань. Під час розмови з цими компаніями ви можете запитати, серед іншого, про:

 • загальна задоволеність співпрацею,
 • якість матеріалів, що поставляються,
 • манера та швидкість спілкування,
 • гнучкість у реалізації проектів,
 • рівень розуміння ринків та питань бізнесу.

Просити поговорити з кількома клієнтами компанії не є чимось незвичайним – навпаки, це проста практика в галузі.

 

Яке співвідношення ціна-якість?

Останній критерій вибору консалтингової компанії, яку ми представляємо – це оцінка вартості проекту. Цей елемент дуже суб'єктивний. Тому вам слід обміркувати вибір, беручи до уваги можливості компанії, масштаб проекту, метод фінансування і т. д. Це дуже широке питання, тому ми хотіли б звернути вашу увагу лише на два часті випадки. Консалтингова компанія

Для деяких консалтингових проектів – в силу їхньої специфіки – буде потрібна консалтингова компанія, визнана провідним експертом у певній галузі. Деякі з цих проектів можуть бути, наприклад, проектами аналізу ринку з метою отримання фінансування від банку чи іншої фінансової установи або з метою звітності, пов'язаної з вимогами публічних ринків. Замовник може обрати роботу з відомою (і, отже, дорогою) консалтинговою фірмою. Можливо, навіть значно дорожче, ніж можна припустити співвідношення ціна-якість, але вирішальним чинником може стати репутація і сила бренду.

Часто буває, що великі компанії працюють лише з великими консалтинговими фірмами. Давайте на мить розглянемо інший підхід. Якщо дати шанс невеликій (але професійній та компетентній) компанії, проект можна буде виконувати зі значною увагою та старанністю, а ставлення до масштабів проекту буде гнучкішим через важливість великого клієнта для великого клієнта. менша фірма. У цьому випадку принцип співвідношення ціни та якості може виявитися відмінним вибором.